shutterstock_1743496955

1 rok zamknięcia w Austrii

Cyfrowi pomocnicy jako bohaterowie w walce z izolacją społeczną.

Dokładnie rok temu koronawirus po raz pierwszy zmusił Austrię do ogólnokrajowego zamknięcia. W dniu 16.03.2020 r. z dnia na dzień zamknięto czasowo wszystkie zakłady pracy, sklepy, placówki oświatowe, ale także domy opieki, masowo ograniczając nasz habitus społeczny. Od tej pory ochrona ludności, zwłaszcza starszych pokoleń, cieszyła się najwyższym priorytetem. W związku z tym przestrzegano przed kontaktami ze starszymi członkami rodziny i przyjaciółmi. Szczególnie ucierpieli na tym nasi bliscy przebywający w domach starców i domach opieki, którzy przez wiele miesięcy nie mogli przyjmować żadnych wizyt i od tej pory musieli radzić sobie z codziennym życiem w izolacji społecznej. Obok ofiarnych lekarzy, pielęgniarek itp. na linii frontu, cyfrowi pomocnicy okazali się bohaterami w walce z Coroną.

Digitalizacja jako szansa

Era cyfrowa rozpoczęła się na długo przed pierwszą falą korony, ale przeżyła supernowoczesny boom w 2020 roku. Rozdzielone rodziny zostały połączone przy pomocy wideotelefonii. Dzięki naszemu innowacyjnemu oprogramowaniu JAMES nawet nieśmiali cyfrowo seniorzy mogli ponownie zobaczyć głosy i twarze swoich bliskich. Na zlecenie prowincji Karyntia wyposażyliśmy większość naszych domów opieki w tablet JAMES, przyjazny seniorom tablet do wideotelefonii. Ale również nasze zegarki alarmowe JAMES chroniły starsze osoby w izolacji za pomocą mobilnego telefonu alarmowego w domu. Krewnych, którzy z powodu Corony nie mogli osobiście opiekować się swoimi bliskimi, uspokajała funkcja alarmowa smartwatcha.

Rok później, po długim oczekiwaniu, w końcu cieszymy się relaksem i możemy ponownie zobaczyć starszych członków rodziny przy zachowaniu różnych środków ostrożności, takich jak szczepienia, testy COVID i maski ochronne. Domy opieki również stopniowo otwierają swoje drzwi i teraz pozwalają na osobiste wizyty zamiast cyfrowych. W najbliższych latach wartość dodana cyfryzacji będzie jednak coraz bardziej widoczna – nie tylko w sektorze prywatnym, ale także w sektorze opieki i zdrowia. Naszym celem jest przekazanie tej wartości dodanej starszym pokoleniom za pomocą przyjaznego dla wieku oprogramowania JAMES oraz usunięcie nieśmiałości i sceptycyzmu w kontaktach z urządzeniami cyfrowymi.